FAQ

Kto pyta, nie błądzi!

A WoW! nie pozostawia pytań bez odpowiedzi.
Nurtuje cię inne zagadnienie – jesteśmy do dyspozycji.

TAK – każdy WoW! Kamper jest wyposażony w „SKRZYNKA PRĄD” w której znajduje się nie tylko przedłużacz 50 m (3×2,5 z 4 gniazdami) oraz przedłużacz 10m (3×2,5 z 1 gniazdem), ale także przejściówki (adaptery) CEE/SCHUKO i SCHUKO/CEE.

NIE – niestety co słupek (miejsce, w którym podpina się prąd) to obyczaj. Zazwyczaj jest to gniazdo Schuko (tzw. „świnka” – jak w domu), ale bywa, że jest to złącze CEE – nie ma jednak co się martwić w WoW! Kamper w SKRZYNKA PRĄD znaleźć można adaptery w obie strony.

TAK – w WoW! Kamper znajdziecie „SKRZYNKA WODA” a w niej nie tylko 25 m wąż do napełniania zbiornika czystej wody, lecz także przejściówki/adaptery do podłączenia go do różnych rodzajów kranów, na jakie możecie napotkać się podczas podróży.

Różnie – jeśli tankujemy wodę gdzieś na trasie (MOP, stacja itp.), to zazwyczaj nie ma tam węża tylko sam kran. Jeśli robimy to na polu w miejscu obsługi kamperów, to zazwyczaj wąż jest. Niektóre kempingi mają podłączenie do wody na terenie pola (przy każdym stanowisku lub tylko w kilku miejscach) wtedy także będziemy potrzebować swojego węża. Jednak nie ma zmartwień w SKRZYNKA WODA, w którą wyposażony jest WoW! Kamper znajdziesz nie tylko wąż, ale także przydatne przejściówki.

Jest kilka powodów. Aby nie mieć pod górkę podczas chodzenia po kamperze. Aby dobrze się spało. Aby działały odpływy w zlewie czy pod prysznicem. Aby prawidłowo działała lodówka.

To nie apteka. Jednak czym lepiej to zrobimy, tym wygodniej będzie w nim mieszkać. Nie chodzi też o to, aby spędzało to nasz sen z powiek.

Do poziomowania kampera służy przede wszystkim oko oraz najazdy. Okiem – własnym lub cudzym – sprawdzamy czy kamper „stoi prosto”, a najazdami wprowadzamy korekty, najeżdżając kołem, które jest najniżej. Czym wyżej najedziemy na najazd, tym wyżej podniesie się koło/ten róg kampera. Pamiętaj, aby zawsze po zakończeniu ustawiania kampera zaciągnąć hamulec postojowy i włożyć kliny pod koła.

Wysoki. I to wysoki na całej szerokości auta. Kierowca zawsze powinien zdawać sobie sprawę z ograniczeń auta, które prowadzi. Wymiary WoW! Kampera znajdziesz na naszej stronie oraz na osłonie przeciwsłonecznej już w aucie.

Duży to pojęcie względne. Jeśli jesteś kapitanem tankowca to mały, jeśli jednak przesiadasz się z kompaktowej osobówki to duży. Wymiary WoW! Kamper znajdziesz na naszej stronie oraz na osłonie przeciwsłonecznej już w aucie.

Oj waży! Kamper, który przekazujemy naszym klientom, waży około 3000 kg – zależy to od poziomu napełnienia zbiornika z czystą wodą oraz wyposażenia dodatkowego.

Wiele zależy od stylu jazdy, trasy, którą obierzemy i ciężaru auta. Nasze kamperowe doświadczenie z wielu, krótszych i dłuższych wyjazdów, pozwala nam określić je na poziomie >10 litrów/100km dla półintegry; 11 litrów dla alkowy i 12 litrów dla pełnej integry.

Wszystkie WoW! Kampery są kamperami o DMC do 3500 kg. Oznacza to, że prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia dowolnego WoW! Kampera.

Wiele zależy od naszych umiejętności i doświadczenia. Jednak odrobina zdrowego rozsądku i pewna doza zachowawczości sprawi, że z każdym pokonanym kilometrem jazda będzie łatwiejsza.

Wszystkie WoW! Kampery napędzane są olejem napędowym. Do prawidłowego działania układu napędowego niezbędny jest także płyn AdBlue.

Stan wszystkich płynów jest zawsze sprawdzany przed wydaniem auta. Jednak od chwili odbioru obowiązek kontroli stanu płynów i ich uzupełnianie spada na najemcę. Konsekwencją braku prawidłowych stanów płynów eksploatacyjnych może być uszkodzenie kampera – za co odpowiada najemca.

Ilość butli z gazem można znaleźć na naszej stronie www.wowkamper.pl. Zazwyczaj kampery są wyposażone w 2 butle gazowe (11 kg). Pierwsza aktualnie w użyciu (niepełna) oraz druga w pełni napełniona.

NIE. Kamper powinien wrócić z dwiema butlami – jednak poziom ich napełnienia nie jest rozliczany.

TAK – każdy WoW! Kamper jest wyposażony w markizę. Jej wielkość jest uzależniona od długości kampera – 4,0-4,5 m x 2,5 m. Z uwagi na ograniczenia wynikające z DMC pojazdu napęd markizy jest ręczny.

TAK – w SKRZYNKA MARKIZA znajduje się nie tylko mata pod markizę, ale także pas sztormowy oraz szpilki i zapinki do niej. Czystość maty oraz jej suchość jest elementem dbania o czystość kampera.

TAK – w SKRZYNKA MARKIZA znajduje się pas sztormowy oraz szpilki i zapinki do maty. Pas sztormowy służy do stabilizacji markizy celem uniknięcia podwiewania jej przy podmuchach wiatru. Nie użycie pasa sztormowego może prowadzić do uszkodzenia markizy i kampera. Należy pamiętać, że pogoda może być zmienna.

NIE – kampery nie są wyposażone w łącze internetowe, nie są też wyposażone w router WiFi.

Szczegółowe wyposażenie kampera można znaleźć na poszczególnych stronach kamperów.

To zależy. Jeśli planujesz zabrać cały dom to, miejsca może okazać się za mało. Przestrzeń bagażowa jest naprawdę spora – głównie za sprawą luku bagażowego z tyłu pojazdu (tzw. garaż) oraz licznych szafek i schowków we wnętrzu pojazdu.
Objętość jednak to nie wszystko – głównym ograniczeniem kampera jest jego Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC).

TAK – wszystkie WoW! Kampery są wyposażone w bagażnik rowerowy na tylnej ścianie kampera. Szczegółowe wyposażenie kampera można znaleźć na poszczególnych stronach kamperów.

Niektóre z naszych aut są wyposażone w hak holowniczy. Należy pamiętać, że z uwagi na długość samego pojazdu (7-7,5 m), jazda z przyczepą powinna być zarezerwowana dla kierowców z doświadczeniem w kierowaniu tak długim zestawem.

Z uwagi na wysoką masę samego auta dopuszczone jest ciągnięcie przyczepy lekkiej do 750 kg.

NIE – kamper nie jest wyposażony w koło zapasowe (ani pełnowymiarowe, ani dojazdowe). Wyposażony jest za to w zestaw naprawczy. Znajduje się on pod podłogą pasażera.

Homologacja kampera wskazuje maksymalną liczbę osób, które mogą poruszać się kamperem, jest ona wpisana do dowodu rejestracyjnego. Kamperem zawsze może podróżować mniej osób, niż dopuszcza homologacja. Nigdy nie należy zabierać więcej osób, niż dopuszcza homologacja pojazdu. Szczegółowe parametry kampera można znaleźć na poszczególnych stronach kamperów.

Wszystkie WoW! Kampery są wyposażone zarówno klimatyzację samochodową (szoferki), jak i w klimatyzację postojową (zabudowy).

Urządzenia elektryczne podłączone do prądu działają lepiej – i tak też jest w tym przypadku. Aby działać, klimatyzacja postojowa działa tylko po podłączeniu kampera pod zasilanie 230 V.

TAK – każdy kamper jest wyposażony w przetwornicę prądu. Przetwornica mienia prąd stały 12 V z akumulatora zabudowy na prąd przemienny 230 V – „jak w domowym gniazdku”. Należy jednak pamiętać, że zasób prądu w akumulatorze jest ograniczony i należy traktować to rozwiązanie bardzo odpowiedzialnie.

TAK – w każdym WoW! Kamper jest duża lodówka absorpcyjna. Działa ona zarówno na prąd 230 V (po podłączeniu kampera pod zewnętrzne źródło zasilania), prąd 12 V podczas pracy silnika, jak i może być zasilana gazem z butli gazowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze możemy cieszyć się zimnymi napojami oraz zadbać o świeżość żywności.

TAK – każdy WoW! Kamper jest wyposażony w zestaw mebli ogrodowych. Zestaw składa się z krzeseł ogrodowych oraz stolika.

TAK – każdy WoW! Kamper posiada kamerę cofania.

TAK – kampery są wyposażone w ogrzewanie postojowe.

W zależności od modelu, ogrzewanie postojowe zasilane jest gazem propan-butan z butli lub olejem napędowym ze zbiornika.

Zimowe wersje kampera wyposażone są w ogrzewanie postojowe o większej wydajności (6000 W zamiast 4000 W), ogrzewany i izolowany zbiornik szarej wody oraz izolowane rury i stopień wejściowy.

W kuchni można znaleźć: garnki, patelnie, talerze, miski, sztućce, kubki i akcesoria. Jednym słowem jest wszystko czego potrzeba. Jednak przed drogą zawsze warto zerknąć czy nie zabrać ze sobą swojego ulubionego kubka.

TAK – każdy WoW! Kamper jest wyposażony w toaletę chemiczną z zewnętrznym dostępem do kasety.

To zależy – czym więcej korzystamy, tym częściej trzeba ją serwisować – proste. Toaleta wyposażona jest w sygnalizator napełnienia kasety. Pojawiający się czerwony pasek informuje o bliskim napełnieniu się kasety – jest to sygnał do jej serwisu. Warto także serwisować kasetę raz na 2-3 dni, nawet jeśli nie korzystaliśmy z niej zbyt wiele. Jeśli zdecydujemy się w ogóle nie korzystać z toalety chemicznej – możemy jej nie serwisować.

TAK – to bardzo istotny punkt odbioru. Kaseta WC powinna być opróżniona, czysta, bez zalanej chemii.

NIE – opróżnianie kasety jest prostsze, niż się wydaje. Choć pełna kaseta waży około 13 kg.

Aby kaseta chemiczna działała prawidłowo, potrzebna jest specjalna chemia, która likwiduje nieprzyjemny zapach, ułatwia opróżnianie zbiorników toaletowych, przyspiesza rozkład fekaliów i papieru, ogranicza powstawanie gazów, osadów i nieprzyjemnych zapachów, utrzymuje toaletę w czystości.

W toaletach chemicznych konieczne jest używanie TYLKO specjalnego papieru przeznaczonego do tego typu urządzeń. Dzięki swoim właściwościom jest on łatwo rozpuszczalny przez chemię do toalety.

TAK – w WoW! Kamper nie wydzielamy klientom listków papieru – na pokładzie zawsze jest spory jego zapas.

TAK – w WoW! Kamper każdy wyjazd rozpoczyna się z zapasem płynu do toalety chemicznej.

Jeśli DMC kampera nie przekracza 3,5 t, to zwolniony jest on z opłat drogowych na drogach bezpłatnych. Na drogach płatnych należy uiścić opłatę czy to za pomocą winiety (online lub tradycyjnej) czy też opłaty na bramkach.
Jako że co kraj to obyczaj – nasz kamper może być w różnych kategoriach opłat w zależności od kraju, po którym się poruszamy. Czasem ma na to wpływ ilość osób, na którą jest zarejestrowany pojazd, czasem jego wysokość na podszybiu, a czasem jego masa – to bardzo ważne – kary za opłacenie przejazdu w nieprawidłowej kategorii są prawie tak samo bolesne, jak za brak winiety.

Gdzie oczy poniosą! Może nie do końca. Głównym ograniczeniem jest obowiązywanie polisy ubezpieczeniowej. Jeśli polisa działa w danym państwie, można tam jechać. W praktyce mowa o całej Europie (niestety bez Ukrainy, Rosji i Białorusi).
Warto także przed wyjazdem zapoznać się z komunikatami MSZ – bo świat jest dynamiczny i okresowo, i lokalnie sytuacja może nie być odpowiednia na urlop.

Gdzie Ci wygodnie! Oczywiście my polecamy łóżka z wygodnymi materacami. Miejsca do spania jest zawsze co najmniej tyle, ile osób może podróżować autem. Z doświadczenia najrzadziej używane jest łóżko montowane w salonie.

Oczywiście! – nasz plac jest oświetlony i zamykany na noc. Jednak nie jest to parking strzeżony.

Z uwagi na gabaryty i ciężar warto wybierać drogi dostosowane do auta, którym się poruszamy. Dodatkowo nie powinny to być drogi gruntowe (nieutwardzone) – w przypadku zdarzenia ubezpieczyciel może odmówić wsparcia assistance (ASS) lub wypłaty odszkodowania.

TAK – Jednak praktyka pokazuje, że nie jest to zalecane rozwiązanie. Czemu? Zgodnie z obowiązującymi przepisami (a jeździmy tylko zgodnie z nimi), podróżowanie ze zwierzętami powinno odbywać się w specjalnych transporterach lub być odpowiednio zabezpieczone smyczą, dodatkowo wyjazdy kamperem są raczej dłuższe niż krótsze – warunki te nie są korzystne dla pupili. Dochodzi także choroba lokomocyjna, która może dotknąć psiaka. Jeśli zdecydujemy się jednak na podróż z czworonogiem, nie możemy zapomnieć o ważnych dokumentach, takich jak paszport, chip czy aktualne szczepienia, które są niezbędne do przekroczenia granicy.

Należy także pamiętać, że odpowiadamy za swego przyjaciela jak za siebie (zniszczenia) oraz o tym, że do czyszczenia kampera po zwrocie należy przyłożyć się jeszcze bardziej (sierść).

W WoW! za podróż ze zwierzakiem na pokładzie pobierana jest opłata zgodna z cennikiem.

Szczegółowo piszemy o tym w Regulaminie. Jednak pamiętaj, najważniejszy jest człowiek. Wezwij policję, zrób zdjęcia, wykonaj protokół.

TAK – kuchnia jest całkowicie wyposażona (kuchenka 3 palnikowa, duża lodówka z zamrażalnikiem, zlew, naczynia, garnki, sztućce, przybory i akcesoria). Zatem jeśli tylko jest ochota – to do dzieła.

TAK – oczywiście można. Jednak należy zaznaczyć, że w niektórych krajach, niektórych polach i w niektórych okresach (czasowe zagrożenia pożarowe) nie dopuszcza się rozpalania grilli węglowych. Warto zapoznać się z lokalnymi przepisami, aby uniknąć kosztownych kar.
Pamiętaj, że grill gazowy znajduje się wśród WoW! Dodatków.